شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 181759
  تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 19:59
  تعداد بازدید : 2379

  شهید مطهری مظهر عقلانیت و جامع نگری در جهان اسلام بود

  مدیر کل ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: شهید مطهری از نظر ارزش و مقام علمی دارای رتبه عالی است، او مظهر عقلانیت و جامع نگری در جهان اسلام بود.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی، شامگاه امروز در مراسم تجلیل از استادان دانشگاه آزاد شهرضا که در سالن اجتماعات دانشکده تحصیلات تکمیلی این دانشگاه برگزار شد، گفت: مطالعه آثار شهید مطهری برای همه اقشار جامعه به ویژه جوانان، دانشجویان و جامعه دانشگاهی کشور لازم است.
   
  وی تصریح کرد: کتاب ها و آثار این دانشمند بزرگ، پس از سال ها هنوز حاوی مطالب مهم و اثر گذاری است که برای فرد و جامعه بسیار سودمند است.
   
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان اظهار کرد: مطالعه آثار شهید مطهری جوانان را با معلومات بسیاری در حوزه های مختلف لوم انسانی و علوم دینی آشنا کرده و بسیاری از شبهات آن ها را پاسخ می گوید.
   
  حجت الاسلام ارزانی تأکید کرد: از ویژگی های شهید مطهری عقلانیت گرائی و جامع نگری در مباحث علمی  فرهنگی و پرداختن به بسیاری از شاخه های علوم انسانی است.
   
  وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به بی توجهی به تولید و تفسیر علوم در برخی از رشته ها اذعان کرد: به تولید علم در ایران در بعد نظری به خوبی انجام شده اما ضعف توجه به علوم کاربردی به وضوح احساس می شود.
   
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: حوزه و دانشگاه، دو رکن اصلی تحقیقريال پژوهش و تولید علم در کشور هستند اما در محیط های حوزوی و دانشگاهی ارتباط سیستمی میان مطالعات و پژوهش ها ضعیف است.
   
  دکتر ارزانی اضافه کرد: یکی از ویژگی های جامعه دانشگاهی کشور در حال حاضر رشد متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که باید به عنوان یک ظرفیت مهم و قابل توجه از آن استفاده کنیم.
  وی اذعان کرد: متاسفانه پایان نامه های دانشجویان مسبوق به مساله شناسی دقیق در حوزه های تخصصی و منطبق با نیاز و مشکلات جامعه نیست.
   
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: یکی از مهم ترین رسالت های اساتید دانشگاه ها، هدایت مطالعات دانشجویان مقاطع کارشانس ارشد و دکتری به سوی نیازهای جامعه و ارائه مطالب زیربنایی و موضوعات خام برای تحقیق و پژوهش در این زمینه ها است.
   
  ارزانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به بخش هایی از کتاب «منیة المرید» اثر  شهید ثانی گفت: شغل معلمی از منظر تعالیم اسلام، شأن و کرامت ویژه ای دارد بنابراین بایسته هایی از نظر شهید ثانی برای آن وضع شده که منطبق با تعالیم اسلامی بوده و می تواند اصول موفقیت هر معلمی در تعلم و تربیت باشد.
   
  وی تصریح کرد: کی از مهم ترین ویژگی های معلم از منظر تعالیم اسلامی، شجاعت در ابراز نمی دانم در موارد لزوم است که می تواند به عنوان یک الگو برای محصلان مطرح بوده و زمینه آموزش و آموختن در ابواب جدید علمی را فراهم کند.
   
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان  در ادامه افزود: معلم باید خوش اخلاق و خوش برخورد باشد اما در عین حال حرمت استاد و شاگردی نیز باید در هر شرایطی حفظ شود زیرا این مسئله به کرامت ذاتی معلم و ارزش و اهمیت علم و دانش باز می گردد.
   
   حجت الاسلام ارزانی گفت: یک معلم متعهد باید در مقابل بدعت ها و نادانی ها بایستد، معلم تنها موظف به آموزش شاگران خود نیست او یک آموزنده است که به تصریح روایات اسلامی شغلی را برگزیده که دنباله شغل انبیاست، بنابراین باید در برابر کج روی ها و بدعت ها ایستادگی و روشن گری کند.
   
  وی اظهار کرد: از نظر متون و تعالیم اسلامی معلمان افرادی با متانت و وقار ،با اخلاص و با شهامت در اظهار حق هستند که در تعلیم علم و داشتن به دیگران کوتاهی نکرده و جانب انصاف را در بیان مطالب رعایت می کنند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :