شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 97008
  تاریخ انتشار : 14 فروردین 1395 18:10
  تعداد بازدید : 2429

  رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان:

  حضرت زهرا الگوی فرا زمانی و فرامکانی است

  حجت الاسلام ارزانی با بیان این که حضرت زهرا(س) الگوی فرازمانی و فرامکانی است، گفت: هر مسلمان شیعه باید تلاش کند تا ضمن شناخت دقیق زندگی حضرت زهرا(س)، مؤلفه های اصلی زندگی آن بانوی بزرگوار را استخراج کند و آن را در قالب سبک زندگی درآورده و به آن عمل کند.

  حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، با بیان این که حضرت زهرا(س) الگوی فرازمانی و فرامکانی است، گفت: هر مسلمان شیعه باید تلاش کند تا ضمن شناخت دقیق زندگی حضرت زهرا(س)، مؤلفه های اصلی زندگی آن بانوی بزرگوار را استخراج کند و آن را در قالب سبک زندگی درآورده و به آن عمل کند.
   
  وی در ادامه با بیان این که حضرت زهرا(س) الگویی است که تمام عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی، اقتصادی و نظامی را در بر می گیرد، ابراز داشت: امروز دنیا به دنبال آرامش است و در موارد بسیاری الگوی جامع و کاملی را برای معنویت معرفی نکرده است و شناخت نسبت به آن ندارد.
   
  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به این که مردم دنیا، به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی به دنبال آرامشی خاص هستند و آن را غالباً در بیرون از ادیان مصطلح طلب می کنند، اظهار داشت: حضرت زهرا(س) الگویی دینی است که می تواند روشن کننده طریق معنویت دینی باشد.
   
  رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان ادامه داد: جستجوی فهم مباحث عرفانی و معنوی هر روز رو به گسترش است و این فرصت خوبی است که هر فرد مسلمان به ویژه شیعیان الگوی عرفان و الگوی معنویت خود را بشناسد و به جهانیان نیز معرفی کنند.
   
  وی با بیان این که زندگی حضرت زهرا(س) در این دنیا کوتاه بود، افزود: زندگی ایشان سرشار از عشق به مالک هستی بود و به دنیا همان گونه می نگریست که حق تعالی توصیف فرموده بود؛ خداوند منان هم مقام ایشان را رفیع قرار داد و از علم خود به ایشان عنایت فرمود و حضرت صدیقه طاهره(س) را سیده بانوان عالم معرفی کرد.
   
  حجت الاسلام ارزانی در ادامه بیان داشت: باید تلاش کنیم نه تنها در ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) بلکه در همه ایام سبک زندگی و الگوی مان سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) باشد.
   
  رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان این که الگو قرار دادن، زن و مرد نـدارد و حـضـرت فـاطـمـه زهرا(س) برای همه زنان و مردان باید الگو باشد، تصریح کرد: ایشان الگویی فراجنسیتی است.
   
  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به مقام و منزلت زن در اسلام، گفت: یکی از آموزه های رسول خدا(ص) که به صورت های مختلف در سخن و سیره ایشان تکرار شده، اعتقاد به کرامت زن است.
   
  وی افزود: رسول خدا(ص) فرمود: «بهترین شما، بهترینتان با خانواده است و من بهترین شما با خانواده هستم. جز کریمان، زنان را تکریم نکنند و جز انسان های پست زنان را تحقیر نکنند».
   
  رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان در پایان با اشاره به شخصیت اجتماعی و تبلیغی حضرت زهرا(س)، گفت: حضرت صدیقه کبری(س) در عرصه های تبلیغ دین و تعلیم و حتی عرصه های اجتماعی و سیاسی نیز حضور بسیار فعالی داشتند.
   
  حجت الاسلام ارزانی ادامه داد: زنان مختلفی در خانه پیامبر و حضرت زهرا(س) و یا در مسجد جمع می شدند و ایشان به آنها آموزش احکام اسلام و معارف اسلامی می دادند؛ به گونه ای که پیامبر(ص) حتی برخی پرسشگران خود و به ویژه پرسشگران زن را به این بانوی بزرگوار ارجاع می دادند.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :