شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 96568
  تاریخ انتشار : 23 اسفند 1394 9:45
  تعداد بازدید : 1877

  دانشنامه روزنامه نگاران اصفهان چاپ می شود

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از تألیف و چاپ کتاب دانشنامه روزنامه نگاران در دو جلد خبر داد و گفت: این دانشنامه زمان مشروطه تا انقلاب و از انقلاب تا کنون را شامل می شود.


  به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار داشت: اکنون حدود ۱۱ ماه است که در خدمت دوستان فرهنگ و هنر اصفهان هستم و در این حوزه در زمینه برنامه هایی که از ابتدای امر پیش بینی شده بود توضیحاتی ارائه می دهم.

  وی با بیان اینکه در ابتدای امر مشخص کردن مسیر و هدف نهایی و توجه به برنامه های افق ۱۴۰۴ بسیار مهم بود، افزود: بر این اساس از هنرمندان و فرهیختگان عرصه های مختلف قرآنی، هنری، سینمایی و فرهنگ عمومی کمک گرفتیم و با احصای نظرات آنها در نهایت چشم اندازی در ۱۰ عرصه مطرح شده که نسخه نهایی آن تا پایان خرداد با حضور وزیر ارشاد رونمایی می شود.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بحث تهاجم فرهنگی از مباحث مهم حوزه جنگ نرم است که بسیار زیرکانه انجام می شود، تاکید کرد: بر این اساس برنامه های ما نیز برای مقابله با جنگ نرم دشمنان نیز باید زیرکانه و با هوشیاری کامل باشد.

  وی با بیان اینکه بر این اساس باید وضع موجود را به خوبی بشناسیم و تا بتوانی به سمت اهداف از پیش تعیین شده حرکت کنیم، ابراز داشت: باید دقت داشته باشیم که تمدن نو تدین نو نیز می خواهد. اگر معتقدیم تمدن و زیست مردم تغییر پیدا کرده است؛ تدین ما در اصول و پایه ها یکی است اما باید کیفیت ارائه، قالب ها و الگوها در این زمینه متفاوت باشد و آن را جزو دغدغه های خود قرار دهیم.

  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به صحبتی مبنی بر اینکه به سنت ها و ارزش های خود عشق می ورزیم، بیان داشت: در این راستا باید به این نکته توجه کنیم که عشق شرط لازم است اما کافی نیست به این معنا که پاسداشت ارزش های ملی، معنوی و اسلامی ایرانی باید با برنامه ریزی دقیق و منسجم عملیاتی شود.

  برای مقابله فرهنگی نباید از ابزارهای غیررقابتی استفاده شود

  وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ از ابزارهای غیررقابتی برای مقابله با تهاجم نمی توان استفاده کرد، بیان داشت: روش مقابله ما با تهاجم باید هم راستا با روشی باشد که دشمن از آن استفاده می برد به این معنا که اگر دشمن از ابزارهایی مانند تئاتر، سینما، انیمیشن و غیره بهره می برد ما نیز باید از همین محصولات استفاده کنیم.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اهمیت زنجیره ارزش ها گفت: توجه به این امر توسط نهادهای دولتی، غیردولتی و رسانه ها بسیار مهم است چراکه بدون توجه به این امر نمی توانیم در حوزه ارائه محصول به شکل قوی عمل کنیم.

  وی افزود: در این ارتباط رهبر معظم انقلاب به نکته ای در ارتباط با استقبال از عروسک دارا و سارا اشاره کردند که آن را مطرح می کنم؛ الان در دنیا از عروسک باربی و محصولات جانبی آن استقبال زیادی می شود چراکه پیش از تولید این محصول ابتدا در فیلم ها، بازی ها و انیمیشن ها آن را مطرح و به نوعی برای آن تبلیغ کردند و بدین شکل هنگام عرضه عروسک به بازار استقبال خوبی از آن انجام شد.

  حجت الاسلام ارزانی بیان داشت: اما در زمینه عروسک دارا و سارا این اتفاق نیفتاد و هیچ فیلم و محصول حمایتی از این تولید داخلی نداشتیم و این مطلب بدان معناست که از زنجیره ارزشی غفلت کرده ایم.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یک نهاد حاکمیتی است و وظیفه آن نباید تصدی گری باشد این اعتقاد را دارم که در این حوزه باید تمام کارها به بخش خصوصی واگذار شود تا کارهای فاخرتری ارائه شود.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: بر عکس این موضوع  قرارگرفتن در کنار نهادهای مردمی و خصوصی  موجب می شود به دلیل توان دولتی و حمایتی ارشاد  آن نهاد خصوصی به جای پیشرفت آسیب ببیند در حالیکه وظیفه ما تنها هدایت، حمایت و نظارت باید باشد.

  عملکرد معاونت فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد معاونت فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سال ۹۴، تصریح کرد: در حوزه کتاب و کتاب خوانی برگزاری نمایشگاه کتاب با حضور معاون وزیر، انتخاب و خرید کتاب ، قرارگرفتن بیش از ۱۷هزار جلد کتاب برای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار کتابخانه ها و برخی نهادهای غیردولتی، حمایت از کتابفروشی ها با  صدور پروانه برای فعالیت ۵۶ کتاب فروشی که از مالیات نیز معاف شده اند، مجوز نشر برای بیش از یک هزار و ۷۰۰ کتاب از این جمله است.

  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به پایه ریزی انتخاب پایتخت شهر و روستای دوستدار کتاب در وزارت ارشاد، تاکید کرد: اصفهان جزو ۱۵ شهر نامزد پایتخت کتاب بود که در نهایت نیشابور به این عنوان انتخاب شد اما اسفرجان در شهرستان فریدن جزو ۱۰ روستای برتر دوستدار کتاب قرار گرفته است.

  وی درباره اقدامات حوزه چاپ نیز اضافه کرد: برگزاری جایزه کتاب سال به شیوه جدید، تجلیل از پیشکسوتان عرصه چاپ، تشکیل شورای آموزشی چاپ، برگزاری دوره MBA معادل کارشناسی ارشد با همکاری دانشگاه اصفهان، افتتاح چاپ هفت رنگ ماتریس و صدور پروانه تأسیس چاپخانه نیز از جمله فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در حوزه چاپ است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در ادامه با اشاره به حوزه ادبیات، شعر و داستان تصریح کرد: بزرگداشت روز صائب تبریزی در دهم تیرماه، تأسیس مؤسسات تک منظوره و چند منظوره، حمایت از انجمن های داستان خوانی، برگزاری سلسله نشست های شعر آیینی، حمایت از فعالیت های آموزشی در قالب کارگاه های شعر و داستان از جمله فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان در حوزه ادبی و شعر است.

  وی در ارتباط با اقدامات حوزه ادیان نیز، بیان داشت: برگزاری همایش ادیان توحیدی امسال با شعار همدلی و همزبانی برای مقابله با خشونت و افراطی گری، برگزاری نشست های فصلی، بازدید از سرای سالمندان ارامنه، صدور مجوز برای برگزاری برنامه های مختلف ادیان توحیدی در اصفهان از برنامه های ارشاد در این حوزه است.

  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به فعالیت های حوزه مطبوعات نیز عنوان کرد: برگزاری روز خبرنگار در مردادماه، برگزاری دوره های آموزشی خبرنگاران با حضور اساتید برتر و اعطای گواهی با امضای مشترک مدیرکل ارشاد و دفتر مطالعات از این جمله است.

  وی ادامه داد: همچنین شاهد برگزاری جشنواره مطبوعات به صورت دو سالانه خواهیم بود که در سال ۹۵ با موضوعات عمومی و تخصصی برگزار خواهد شد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ابراز داشت: آموزش کارگاهی برای کانون های تبلیغاتی و برگزاری آزمون ها در این زمینه بنا بر تصمیمات دولت در زمینه حمایت کیفی و کمی مؤسسات مردم نهاد برای رقابتی کردن فضای فعالیت آنها، نظارت بر فعالیت کانون ها و تذکر لزوم فعالیت به کانون های دارای ضعف فعالیتی و یا غیرفعال از دیگر برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان است.

  برگزاری ویژه برنامه مقام ادبی اصفهان

  وی اضافه کرد: در سال جاری، سه جلسه انجمن مفاخر با حضور استاندار اصفهان برگزار شد و قرار است با همکاری دانشگاه اصفهان و  اداره ارشاد در سال ۹۵ ویژه برنامه مقام ادبی استان را برگزار کنیم و بر این اساس شناسایی بزرگان و مفاخر عظام را در سال ۹۵ مدنظر داریم.

  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به ۸۰ ساله شدن هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گفت: این هنرستان در سطح کشور موقعیت برتری داشته و قرار است در سال آینده از هنرمندان به نام فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای اصفهان تجلیل شود ضمن اینکه به منظور نظرسنجی های کلان کشوری از این هنرستان نظرخواهی شد.

  وی با بیان اینکه در اصفهان تنها سه سالن برای کنسرت وجود دارد که دو سالن آن فعال تر است ، گفت: جایگاه اصفهان در زمینه موسیقی در کشور بسیار عالی و فضای موسیقی استان این روزها در هر دو سبک پاپ و اصیل بسیار معتدل است.

  رتبه دوم اصفهان در حوزه سینما و تولید آثار سینمایی

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به رتبه دوم اصفهان در حوزه سینما و تولید آثار سینمایی در کشور، با بیان اینکه تمام فیلم های جشنواره فجر در اصفهان اکران شد، اظهار داشت: در سال ۹۲ استان اصفهان شش سینما و سال ۹۴ تعداد ۲۰ سینما داشت و در سال ۹۵ نیز با تکمیل برخی سینماها این موضوع با رشد خوبی روبرو خواهد بود.

  وی همچنین از تدوین و تألیف و چاپ کتاب دانشنامه روزنامه نگاران در دو مجلد خبر داد و گفت: این دانشنامه از زمان مشروطه تا انقلاب اسلامی و از انقلاب تا زمان کنونی را در بر می گیرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :