شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 96027
  تاریخ انتشار : 14 اسفند 1394 11:33
  تعداد بازدید : 1750

  مدیرکل ارشاد استان اصفهان مطرح کرد؛

  نبود سیستم فعال و هم افزایی؛ مشکل فرهنگ/ ضعف در کارکردها سبب کم شدن ارتباط مردم با مساجد شده است

  حجت الاسلام ارزانی وجود ضعف در کارکردهای مسجد را موجب کم شدن ارتباط مردم با مساجد ذکر کرد و گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد برای تلفیق هنر و فرهنگ با محوریت مسجد تشکیل شده اند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی، پیش از ظهر امروز در نشست خبری روز ملی کانون های فرهنگی هنری مساجد، با اشاره به لزوم اهمیت دادن به مسائل مختلف مسجد نظیر شأن، منزلت، جایگاه و کارکردهای مساجد و لزوم بررسی شرایط فعلی آن ها، گفت: همه مردم و مسؤولان و اقشار مختلف جامعه به خوبی شأن و منزلت مسجد را حفظ می کنند.
   
  وی ادامه داد: بنابر آیات قرآن مساجد خانه خدا هستند، خداوند حتی پیامبران خودش را مأمور به ساخت مساجد کرد، از سویی به مردم امر می کند که با زینت های خود وارد مساجد شوید، این هم جنبه مادی دارد و به معنای استفاده از زینت های ظاهری است و هم به معنای این که افراد با فرزندان خود به مسجد بیایند چرا که در قرآن خداوند فرزندان انسان را به عنوان زینت های انسان مطرح می کند.
   
  حجت الاسلام ارزانی با اشاره به لزوم عمران مسجد از نظر مادی و ساختمانی و از منظر معنوی و آبادانی معنوی مساجد، اظهار کرد: اگر به اوایل انقلاب اسلامی و زمان جنگ تحمیلی بازگردیم، ارتباط قوی و حضور تمام وقت مردم در مساجد را شاهد هستیم، به صورتی که در بسیاری از اوقات شبانه روز مردم برای امور مختلف در مساجد حضور داشتند.
   
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال های ابتدای انقلاب اسلامی تمام فعالیت های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی در مسجد صورت می گرفت، حتی بحث های علمی و مذهبی و برخی سرگرمی هایی که در شأن مسجد بود، با محوریت مسجد و در مساجد انجام می شد ولی امروزه ارتباط مردم و حضور مردم در مساجد بسیار کم رنگ شده است.
   
  وی وجود ضعف در کارکردهای مسجد را موجب کم شدن ارتباط مردم با مساجد ذکر کرد و افزود: کانون های فرهنگی هنری مساجد برای تلفیق هنر و فرهنگ با محوریت مسجد تشکیل شده اند، از طریق این کانون ها مردم با مکانی عبادی و معنوی پیوند می خورند و ارتباط آنها با مسجد از این طریق ایجاد خواهد شد.
   
  حجت الاسلام ارزانی با بیان این که ریاست کانون های فرهنگی هنری مساجد بر عهده امام جماعت مسجد است، تصریح کرد: بنای کار و فعالیت این کانون ها مردمی بودن است، جوانان و مردم علاقه مند با تشکیل این کانون ها و ثبت آن ها به فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری می پردازند، باید با ساماندهی این کانون ها و ایجاد یک شبکه جهانی و داشتن ارتباطات مؤثر و الگوبرداری از کشورهای اسلامی موفق در زمینه برقراری ارتباط مردم و مسجد به اهداف خود در زمینه ارتباط مردم با مساجد دست پیدا کنیم.
   
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، با اشااره به روایتی، گفت: بزرگ ترین ظلم را در تاریخ کسی مرتکب شده است که مانع از حضور دیگران در مسجد می شود، یک نهاد قوی باید متولی امور مساجد باشد و همه امورات مساجد را بر عهده بگیرد، استفاده از چند متولی برای امور مساجد آفتی است که به آن مبتلا هستیم و موجب پیچدگی امور شده است، به طور کلی یکی از مهم ترین مشکلات کشور در عرصه فرهنگ عدم وجود سیستم فعال و عدم هم افزایی است.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :