شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 94499
  تاریخ انتشار : 17 بهمن 1394 17:35
  تعداد بازدید : 2036

  در گفتگوی مهر با مدیرکل ارشاد اصفهان مطرح شد؛

  از رفع اختلاف شهرداری وکتابخانه ها تاهیئت منصفه رسانه های دیجیتال

  اصفهان –مدیرکل ارشاد اصفهان با بیان شرحی از فعالیت گذشته از برگزاری جلسه برای رفع اختلافات سهم نیم درصدی کتابخانه ها تا تدوین آیین نامه برای تشکیل هیئت منصفه رسانه های دیجیتال خبر داد.

  داستان تعویض مدیرکل ارشاد اصفهان طی سال های گذشته به خطری در کمین فرهنگ و هنر اصفهان تعبیر شده بود به گونه ای که هر مدیرکلی شاید یک سال بیش بر کرسی مدیریت ارشاد دوام نمی آورد و به نوعی می توان گفت بدون دستاوردی خاص برای اصفهان این صندلی را ترک می کرد.

  این جابه جایی های مداوم  ضربات سنگینی بر پیکره فرهنگ و هنر اصفهان که روزی در کشور زبانزد بود وارد کرده و موجب مشکلات فراوانی در این عرصه شده است چراکه طبیعی است هنرمندان اصفهانی باوجود غیرت و تعصب خود در طول این سال ها نتوانند از پس تمامی مشکلات برآیند.

  کارشناسان بر این باورند که تداوم مدیریت در صورت کارکرد خوب مقام مسئول می تواند کمک بی بدیل و مؤثری در فعالیت های یک سازمان باشد و این در حالی است که عدم اجرای این روند برای اداره کل ارشاد اصفهان ضربات مهلکی به پیکره فرهنگ اصفهان وارد کرد.

  اما آخرین تعویض مدیرکل ارشاد اصفهان زمانی بود که مسئولان حجت الاسلام ارزانی را که با سال ها سابقه درزمینهٔ ریاست دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، فعالیت به عنوان مبلغ مذهبی در بسیاری از کشورها و ارتباط خوب با هنرمندان را در سابقه درخشان خود داشت بر کرسی ارشاد نشاندند تا شاید با توجه به ارتباطهای خوب خود با تمامی اقشار جامعه بتواند بخشی از آسیب های سال های گذشته را جبران کند و دل آشوبی هنرمندان و فرهنگ دوستان اصفهانی را آرام بخشد.

  با توجه به گذشت حدود ۹ ماه از مدیریت حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی بر کرسی مدیریت ارشاد اصفهان در گفت و گو با وی به بررسی روند یک سال گذشته فرهنگ و هنر اصفهان پرداختیم.

  در طول سال های گذشته هنردوستان اصفهان گلایه ای زیادی از وضعیت فرهنگ و هنر اصفهان  درزمینهٔ مختلف مانند تئاتر، سینما و غیره داشتند؛ در طول یک سال گذشته چه اقداماتی در راستای رفع این مشکلات و به شکل شاخص در حوزه تئاتر شده است؟

  در طول این ماه ها ما سعی داشتیم تا با شناسایی مشكلات اساسی فرهنگ و هنر اصفهان در راستای رفع این معضلات اقدامات و برنامه ریزی های مناسبی انجام دهیم.

  تئاتر اصفهان در طول سال های گذشته دارای مشكلات خاصی  شده بود و تمام سعی ما این بود كه با حمایت از این هنر در راستای رفع مشكلات اقدام كنیم که  یكی از جدی ترین اقدامات ما دلجویی و دعوت از پیشكسوتان این عرصه بود که در جان گرفتن تئاتر اصفهان نقش اساسی داشته است.

  هنوز یكی از مهم ترین مشكلات این حوزه كمبود سالن های نمایشی است كه در این راستا باید ارگان های مختلف برای تجهیز سالن های خود برای نمایش با ما همکاری کنند

  اكنون هر شب حداقل پنج تئاتر در سطح شهر اجرا می شود که بسیار مایه خوشحالی و برندی مهم برای اصفهان به شمار می رود و این در حالی است كه پیش از این در سالن های ۳۰۰ نفره  تئاتر تنها ۱۰ تا ۲۰ نفر به چشم می خوردند كه اغلب آن ها نیز مهمانان دعوت شده بودند.

  اما اكنون به مرحله ای رسیده ایم كه برای نمایش اصفهان بلیت فروش می رود و سالن ها نیز نسبتاً از جمعیت مشتاق برای تماشای تئاتر پر می شود و طبیعی است این استقبال و فروش بلیت تأثیر زیادی در دلگرمی کارگردانان و تولید تئاترهای فاخر نیز دارد به ویژه اینکه سلیقه مردم در انتخاب تئاتر می تواند به کارگردانان برای طرح ریزی افق جدید آینده کمک کند.

  از سویی احكام جدید انجمن هنرهای نمایشی اصفهان نیز صادرشده است که تعدادی جدید و بخشی از اعضای قبلی هستند؛ تمام دغدغه ما که در جلسات مختلف به دوستان فعال در عرصه نمایش نیز آن را تأکید کردیم این است که خود آن ها باید مهره اصلی در سامان دهی عرصه نمایش باشند.

  البته هنوز یكی از مهم ترین مشكلات این حوزه كمبود سالن های نمایشی است كه در این راستا باید ارگان های مختلف برای تجهیز سالن های خود برای نمایش با ما همکاری کنند و شهرداری اصفهان نیز قول هایی در این راستا داده است كه امیدواریم هرچه سریع تر این مشکل مهم رفع شود.

  در طول این ماه ها چه اقدامات مؤثری برای ارتقای سطح فرهنگی و هنری استان انجام شده است؟

  ما بحث شورای فرهنگ عمومی استان را كه بالاترین مرجع تصمیم گیری در جلسه فرهنگ محسوب می شود نصب العین فعالیت های خود قراردادیم و هرماه یک جلسه با موضوعات خاص رسماً برگزار کردیم.

  در ۱۰ ماه نخست سال ما تعداد ۱۰ جلسه برگزار کردیم كه ركورد خوبی در طول این سال ها محسوب می شود در اسفندماه نیز جلسه آخر را برگزار می کنیم.

  از سویی در حوزه قرآنی از ابتدا شعار خود را برقراری نهضت قرآنی در اصفهان قرار دادیم و بر این اساس امسال استان اصفهان نخستین استان کشور ازنظر  شركت افراد در مسابقات قرآنی شناخته شد و مؤسسات قرآنی این استان نیز از جهت حضور در مسابقات كشوری و بین المللی حائز رتبه برتر شدند.

  همچنین جشنواره ملی مدهامتان با بازخورد خوبی در استان اصفهان برگزار شد.

  در حوزه هنر نیز نخستین جلسه شورای هم اندیشی هنر استان با حضور وزیر ارشاد برگزار شد و جلسه ای نیز با استاندار داشتیم که اساس نامه شورای هم اندیشی مصوب شد و برای ثبت فرستاده شده است.

  همچنین برای مرتبه سوم در طول ماه های اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  برای همایش ادیان توحیدی به اصفهان دعوت شدند که درزمینهٔ تصمیم گیری ها برای  فرهنگ و هنر استان بسیار مهم است.

  آیا در طول این مدت برنامه ای نیز برای مؤسسات فرهنگی تدارک شده است؟

  بنای ما درباره مؤسسات فرهنگی خروج از حیطه اجرایی در حد توان بود اما سعی داریم هدایت، حمایت و نظارت خود را بر اساس آنچه وظیفه ارشاد است به حداکثر برسانیم.

  تاکنون سه هزار موسسه درزمینهٔ مختلف از ما مجوز فعالیت دریافت کرده اند که بازرسی این مؤسسات، کانون ها و انجمن های موسیقی و غیره، بررسی مشکلات آن ها و تحلیل فرایندهای این مؤسسات به طور منظم در حال انجام است.

  تمام هنرمندان ازجمله خبرنگاران باید در سایت اعلام شده برای بیمه خود ثبت نام کنند و افرادی که در سایت ثبت نام کنند بیمه آن ها نیز قطعی می شود

  برای سال جاری و سال آینده توجه ویژه به شهرستان ها را مدنظر قرار داده ایم و در همین ارتباط با توجه به اینکه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برخی از شهرستان های استان تعیین نشده بود برای آن ها مسئول مربوطه تعیین و حداقل نیروی موردنیاز نیز برای آن ها تأمین شد.

  به طور کلی از اردیبهشت امسال تاکنون چند صد فعالیت خرد و حدود ۲۰ تا ۳۰ فعالیت کلان در حوزه فرهنگ و هنر اصفهان انجام شده است.

  مدتی است مبحث تغییراتی در مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان که دارای مشکلات ساختاری و برنامه ریزی مدون بود مطرح است؛ دراین ارتباط چه اقداماتی در حال انجام است؟

  مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان در طول سال های گذشته دارای رکود شده بود که به زودی با تغییرات عمرانی و برنامه ریزی های نوین با توجه به واگذاری جدید حال و هوای جدید خواهد داشت.

  اکنون تقریباً ۲۰ تا ۳۰ درصد اهداف ما درباره این مجتمع محقق شده است و امیدواریم تا بهار آینده اقدامات زیربنایی، ساختاری و عمرانی آن تکمیل شده و با مدیریت و برنامه های جدید به حداکثر بهره برداری برسد.

  مبحث قطع شدن ناگهانی بیمه هنرمندان از موارد مهم مطرح شده در طول این مدت است؛ در این زمینه رفع این مشکل فعالیت انجام شده است؟

  تمام هنرمندان ازجمله خبرنگاران باید در سایت اعلام شده برای بیمه خود ثبت نام کنند و افرادی که در سایت ثبت نام کنند بیمه آن ها نیز قطعی می شود.

  مشکلی مهم دراین ارتباط محدودیت در بودجه کلان کشوری است که درنتیجه فرآیند بیمه هنرمندان کند شده بود اما پیگیر این مسئله هستیم تا از تهران برای سال آینده رقم خوبی را دریافت و مشکل بیمه تمامی هنرمندان، البته تا جایی که سهمیه از تهران دریافت کنیم  رفع شود.

  یکی از مسائلی که سال هاست مطرح است بحث دریافت سهم نیم درصدی کتابخانه های استان از بودجه شهرداری ها است؛ تعاملی برای رفع این مشکل انجام شده است؟

  برای نخستین بار در استان شورای توسعه کتاب خوانی راه اندازی شده است که و دبیری این شورا ازنظر قانونی بر عهده اداره ارشاد است.

  مدیرکل ارشاد باید چهار نفر را به آقای استاندار معرفی  می کرد تا با حکم وی دبیرخانه مذکور تشکیل شود و آقای استاندار  نیز حمایت خوبی از تشکیل این شورا کردند.

  اکنون پیشنهاد ما به استاندار این است که جلسه ای با مدیرکل کتابخانه های استان و شهردار اصفهان تشکیل دهد تا مباحث مرتبط مانند مشکل واریز سهم نیم درصدی که قانون شهرداری ها را موظف به پرداخت آن به نهاد کتابخانه ها کرده است را رفع کنیم و نه تنها توسعه و تجهیز کتابخانه ها بلکه بسیاری از موارد اشاره شده در قانون برای توسعه فرهنگ کتاب خوانی را عملیاتی کنیم.

  فرآیند کشوری در حال انجام و آیین نامه ای در وزارتخانه برای حمایت از رسانه های فضای دیجیتال در دست تدوین است

  همچنین در این نشست صمیمی لازم است واگذاری کتابخانه های شهرداری به نهاد کتابخانه ها که در قانون به آن اشاره شده است و نحوه نگهداری از آن ها در صورت واگذاری نیز مطرح و چاره اندیشی شود.

  این اختلافات رفع شدنی است و بر این اساس در نامه ای به استاندار تقاضای برگزاری جلسه مشترک میان مدیرکل کتابخانه ها و شهرداری اصفهان به عنوان دبیر شورای کتاب خوانی استان را کردیم تا این مباحث به سرانجام برسد.

  یکی از مشکلات خبرنگاران در طول سال های گذشته این است که هرگاه فردی از خبر درج شده در خبرگزاری ها شکایت کند رفع مشکل به پلیس فتا ارجاع می شود و به نوعی سابقه برای سرپرست خبرگزاری تبدیل می شود درحالی که به نظر می رسد باید این امر تحت نظارت اداره ارشاد باشد.

  همان طور که می دانید در ارتباط با مطبوعات اگر شکایتی مطرح شود هیئت منصفه مطبوعات وارد عمل می شود اما در حوزه رسانه های دیجیتال این گونه نیست؛ بر این اساس فرآیند کشوری در حال انجام و آیین نامه ای در وزارتخانه برای حمایت از رسانه های فضای دیجیتال در دست تدوین است تا همانند مطبوعات مکتوب هیئت منصفه متناسبی که در این حوزه تخصص دارند پیگیری شکایات و حمایت از خبرنگاران را بر عهده گیرد.

  منبع: خبرگزاری مهر


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :