شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 94235
  تاریخ انتشار : 13 بهمن 1394 20:4
  تعداد بازدید : 1810

  پیام آیت الله العظمی مظاهری به هفتمین همایش بین المللی ادیان توحیدی

  پیام آیت الله العظمی مظاهری به هفتمین همایش بین المللی ادیان توحیدی

  بسم الله الرّحمن الرّحیم
  برگزاری هفتمین همایش بین المللی ادیان توحیدی در طیّ سال های متمادی و پی درپی، نشان از اهتمام جدّی دست اندرکاران این نشست به منظور تحکیم و تعمیق اتّحاد و همبستگی میان تأثیر گذاران ادیان در کشور ماست. در ابتدای سخن این اهتمام مبارک را تحسین می کنم و امید می برم که با الطاف الهی، ثمرات و پیامدهای این همایش هرچه بهتر و پربارتر باشد و همدلی واقعی نخبگان و فرهیختگان ادیان را به همراه داشته باشد.
  اکنون که برای همایش حاضر عنوان «ادیان توحیدی، همدلی و همزبانی در نفی خشونت و افراطی گری» انتخاب شده است، باید به چند نکتۀ مهم توجّه و عطف عنان شود:
  نکتۀ اول آن است که امروز اگر چه خشونت و جلوه های خسارت بار آن از قبیل جنگ و تروریسم، درد مشترک همۀ انسان هاست ولی درد بزرگ تر، وقوع این پدیده های زشت و نامیمون به نام دین و دیانت است. این بُعد از مسأله که چهرۀ تابناک دین و آئین را در نظر بشریّت مشوّه کرده است، حقیقتاً تلخ تر از اصل فاجعه های عظیمی است که در بُعد آشکار مسأله، جریان دارد؛ و از این جهت همۀ رهبران و تأثیرگذاران و اندیشمندان ادیان توحیدی باید به سهم خود برای ترمیم این خسارت بزرگ، تلاش و جدیّت به خرج دهند و دامان دین و آئین را از آن پاک و تطهیر سازند.
  نکتۀ دوم آن است که هیچ کس به شکل فردی نمی تواند شکاف های ایجاد شده در اثر این معضل اساسی را پر کند، شکاف هایی که بین حقیقت ادیان و چهرۀ واقعی آن ها با عواطف و احساسات بشری، به خاطر این مشکلات پدید آمده است. بلکه باید همۀ فرهیختگان موحّد، به قصد روشنگری و تصحیح اذهان بشری، دست به دست هم دهند و با تبیین علمی و اندیشه ای، این شکاف ها و خلأ ها را پُر و مرتفع سازند. بی شکّ ایجاد این شکاف ها، چالش های از پیش طراحی شدۀ بیگانگان و مخالفان برای شکستن هیبت و محبوبیّت دین و معنویت در نزد بشریّت است و از این رو مسئولیّت عالمان و اندیشمندان ادیان برای علاج آن، بسیار خطیر و سنگین به شمار می آید.
  نکتۀ سوم که در روشنگری اذهان در این موضوع، بسیار مؤثر است، توجّه و تبیین این مطلب است که ریشه های واقعی خشونت در کجاست و به دست چه مجامع و قدرت هایی، کانون های پراکندۀ خشونت در اینجا و آنجای جهان شکل می گیرد.
  خشونت، جنگ، تروریسم و افراطی گری، همه و همه، پدیده های شوم و نفرت انگیزی هستند که جُز در فضای استکبار و استبداد و استعمار تولید نمی شوند. فضایی که به سبب تسلّط معیار های دوگانه بر سیاست های مستکبران و استعمارگران، باید منافع دولت های استعماری و استکباری بر همۀ ارزش های انسانی و آرمان های اخلاقی و عقیدتی، ترجیح داده شود و برای تأمین و تضمین این منافع، هر پدیدۀ بد و نفرت آوری به حق و خوب تبدیل می شود و البته که از دلِ چنین تفکّر مستبدّانه و زورگویانه ای، هم جنگ های صلیبی و جهانی تولید می شود و هم به شیوه های مزوّرانه و فریب کارانه، گروه های افراطی القاعده و طالبان و داعش ساخته و پرداخته می گردد، گروه های فرومایۀ بی پایه ای که نه از دین و آئین و نه از انسانیّت و عاطفه، بویی نبرده اند. دنیای بشریّت باید این فریب کاری های مستکبران عالم را بشناسد و این شناخت، در گرو تلاش، همفکری، همدلی و همزبانی شما تأثیر گذاران ادیان در این جهت است.
  نکتۀ چهارم اینکه در برنامه ریزی و تلاش برای مبارزه با خشونت و افراطی گری باید از همۀ ظرفیّت های ممکن به نحو مناسب، استفاده و بهره برداری شود و از واکنش های عجولانه و حساب ناشده ای که به افزایش بحران و قطب بندی در جامعۀ انسانی منتهی می شود، پرهیز گردد. به این منظور باید بر نقاط مشترک تعالیم انبیای الهی- که سلام و درود خداوند بر یکایک آنان از آدم تا خاتم باد- تأکید و تکیه شود که سخن آنان، واحد و بر پایۀ تثبیت خداپرستی و توحید و نفی شرک و استکبار است: «قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئاً وَ لا يَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّه‏»
  توفیقات روزافزون همۀ شما عزیزان را در همدلی و همزبانی هرچه بیشتر برای نفی خشونت و افراطی گری از خداوند تعالی مسألت می کنم و از اهتمام شما بزرگواران صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم. والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  حسین المظاهری
  17 / ربیع الثّانی / 1437
   8 / بهمن ماه/ 1394


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :