شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 78869
  تاریخ انتشار : 25 تیر 1394 19:10
  تعداد بازدید : 1489

  شهروند مطلوب دینی در سطح جامعه باز تعریف شود

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: شهروند مطلوب دینی در سطح جامعه باید باز تعریف شود و عدم هارمونی در قانون و عدم باز خورد گیری از موانع شهروند مطلوب دینی است.
  به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حجت الاسلام حبیب الله ارزانی پیش از ظهر امروز در یازدهمین نشست تخصصی شهر اندیشی با موضوع مؤلفه های شهروندی دین که توسط مرکز پژوهش های کاربری و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این سلسله نشست ها جای تقدیر دارد و اگر کار های فرهنگی پشتوانه پژوهشی داشته باشد، این موضوع بسیار مهم و اثر گذار است.
  وی ضمن تبریک توافق هسته ای به تمام مردم ایران افزود: در مواردی که علم ورود پیدا می کند، مدنیت نیز معنا پیدا می کند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه زمانی که قرآن بحث قریه و مدینه را می آورد و زمانی که عالمی به فضایی وارد می شود، فضای حاکم نیز به سوی مدنیت می رود، تصریح کرد: در این زمان اداره کردن شهر نیز بر اساس علم است.

  وی با تاکید بر اینکه شاید در بحث توسعه مؤلفه هایی وجود داشته باشد که برای نهاد های صنعتی مطرح باشد، ادامه داد: اما بحث توسعه با پیشرفت متفاوت است و در پیشرفت مؤلفه هایی چون تقوا محوری، عدالت محوری و این شاخصه ها وجود دارد.

  ارزانی با اشاره به اینکه اگر بپذیریم که شهروندی در دین مؤلفه هایی دارد، باید ببینیم که نگاه دین به این مورد چه نگاهی است، تاکید کرد: جغرافیای ارزشی بسیار مهم است و اگر جغرافیای ارزشی در شهری حاکم شود، این شهر یک شهر اسلامی است.

  وی با بیان اینکه شناخت جغرافیای ارزشی بسیار مهم است، افزود: مؤلفه های اسلامی باید به صورت مناسب در سطح شهر تبیین شوند اما در حال حاضر برخی از مؤلفه های اسلامی در سطح شهر بسیار سنگین وزن هستند و برخی از این مؤلفه ها نیز مورد کم توجهی قرار می گیرند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با تاکید بر اینکه ایمان به مبدأ و ایمان به معاد به عنوان سنجش اعتقادی ما است، گفت: حاکمیت عقل خدا محور بسیار مهم است و اگر عقل به شهوت و غضب غلبه کند، تمام آنچه در جامعه تسری پیدا می کند، اعتدال است.

  وی با اشاره به اینکه این نگاه در حوزه اخلاقیات وجود دارد، اظهار کرد: در حوزه باور ها و اندیشه ها مردم ایران در مورد اصل خدا محوری و اهل بیت (ع) اندیشه ها و باور های مقدسی دارند.

  وی با تاکید بر اینکه عدم شناخت صحیح از شهروند مطلوب از موانع تحقق شهروند مطلوب دینی است، تصریح کرد: به هیچ عنوان نمی دانیم که شهروند مطلوب دینی باید به چه صورت باشد و شناخت درستی از این موضوع نداریم.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه شهروند مطلوب دینی در سطح جامعه باید باز تعریف شود، اضافه کرد: تبیین درست مؤلفه های مطلوب دینی در افراد بسیار مهم است.

  وی با بیان اینکه عدم وجود سیستم از موانع تحقق شهروند مطلوب دینی است، تاکید کرد: عدم هارمونی در قانون و عدم باز خورد گیری از دیگر موانع است.

  ارزانی با تاکید بر اینکه کار های بسیار خوب و اقدامات مختلفی در زمینه های بسیاری در حوزه گسترش مؤلفه های شهروندی است، افزود: شورای شهر و شهرداری در چند حوزه می توانند به گسترش مؤلفه های شهروندی کمک کنند.

  وی با اشاره به اینکه بحث های حمایت های مالی در این حوزه بسیار مهم است، گفت: کمک ها در این زمینه باید به صورت متمرکز باشد و به صورت معمول از شهرداری کمک های مالی را انتظار دارند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی در تهران، اصفهان و شهر های دیگر وجود دارد، اظهار کرد: شهرداری می تواند بسیاری از کار ها را در این شورا مصوب کند و بخشی از کار ها را خود انجام بدهد و بخشی از کار های دیگر را نیز به مجموعه های دیگر واگذار کند.

  وی با تاکید بر اینکه حمایت از نهاد ها می تواند فعالیت ها را چند برابر کند، ادامه داد: ورود شهرداری به این عرصه می تواند بازتاب خوبی داشته باشد و عدم تصدی گری دستگاه ها، حمایت ها و واگذاری ها می تواند نقش شهرداری و شورای شهر را در اهمیت دادن به دین زیبا تر کند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :