شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 78288
  تاریخ انتشار : 17 تیر 1394 19:42
  تعداد بازدید : 1674

  هنر را باید از پیشکسوتان هنر و اسرار نهفته در سینه آنها بیاموزیم

  امام جمعه اصفهان در دیدار جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر، هنر را وسیله ای برای رسیدن به هدفی دانست که انسان در پی آن است و افزود: هنری که در پی هدف دینی نباشد از پوچ هم بدتر است.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، در دیدار اصحاب فرهنگ و هنر و نخبگان قرآنی ضمن آرزوی برخورداری از برکات ماه مبارک رمضان به بیان ابعاد مختلف هنر پرداخت و گفت: همه انسان ها به نوعی در زمینه ای هنرمند هستند؛ اما برخی در یک زمینه خبره می شوند.
  وی با اشاره به اینکه خداوند متعال هنر را در وجود همه انسان ها قرار داده است، اظهار داشت: هنرمندانی که در هنری که خدا در وجودشان قرار داده است شاخص و نمونه می شوند باید بدانند که این استعداد از آن ها نیست؛ بلکه از جانب خداوند به آن ها اعطا شده است.
  آیت الله طباطبایی نژاد، با تاکید بر اینکه باید از نعمت ها و هنرهایی که خداوند در وجودمان قرار داده است در راه رضای حضرت حق تعالی استفاده کنیم، افزود: حضرت علی(علیه السلام) به شخصی که از ایشان طلب اندرزی کرده بود فرمود: «با نعمت خدا نافرمانی خدا را نکن«.
  وی با اشاره به اینکه نعمت های الهی در واقع امتحان های الهی هستند، گفت: اگر هنرمندی معتقد است که این هنر از آن خودش است نه هنری که خداوند به او اعطا کرده، کافر است و اگر این هنر را از جانب خداوند می داند باید در راه خدا از آن استفاده کند.
  امام جمعه اصفهان، هنر را برای رسیدن به هدفی دانست که انسان در پی آن است و افزود: هنری که در پی هدف دینی نباشد از پوچ هم بدتر است.
  وی با بیان این موضوع که پیامبر گرامی اسلام در جایی شعر را نکوهیده  و در جای دیگر آن را تحسین می کند، گفت: دلیل این امر هدفی است که در شعر نهان است و این موضوع برای همه هنرها مصداق پیدا می کند.
  عضو مجلس خبرگان رهبری، در ادامه اظهار داشت: آمریکایی ها و اسرائیلی ها حتی در فیلم های کارتونی کودکانه خود نیز در پی رسیدن به اهداف خود و آماده سازی اذهان عمومی برای هدفشان هستند؛ اما متاسفانه برخی افراد در کشور ما بی هدف فعالیت می کنند.
  وی با تاکید بر اینکه هنرمندان بزرگی در کشور و به ویژه در اصفهان فعالیت می کنند، گفت: هنر بخشی از نعمت های فراوان خداوند است که اگر در مسیر غیر خدا قرار گیرد موجب خسران و ضرر است و ای کاش خداوند چنین هنری  به ما ندهد.
  آیت الله طباطبایی نژاد، به اهمیت پرورش هنرمندان اشاره کرد و افزود: یکی از بزرگترین مشکلات هنری در اصفهان عدم پرورش هنرمند است.
  وی گفت: استادان هنر در اصفهان پیر شده اند و متاسفانه جوان ها گرایشی به آموختن هنر ندارند.
  امام جمعه اصفهان، به هنرمندان خانه نشین اصفهانی و عدم رعایت حقوق آن ها اشاره کرد و افزود: هنر را باید از پیشکسوتان هنر و اسرار نهفته در سینه آنها بیاموزیم؛ چرا که برخی هنرها  فقط در سینه هنرمندان نهفته است.
   گفتنی است دیدار نخبگان قرآنی و اصحاب فرهنگ و هنر با آیت الله طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، چهارم تیر ماه در دفتر ایشان برگزار شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :