شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 77948
  تاریخ انتشار : 13 تیر 1394 15:32
  تعداد بازدید : 1732

  سومین همایش بزرگداشت صائب تبریزی در اصفهان برگزار شد

  نخستین همایش فصلی ادبیات اصفهان و سومین دوره همایش بزرگداشت صائب تبریزی همزمان با شب ولادت حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام) با حضور فرهیختگان و شعرای استان در آرامگاه این شاعر بزرگ برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در این همایش که با حضور جمعی از مسوولان استان و شاگردان مکتب صائب تبریزی برگزار شد دکتر ارزانی با تاکید بر درخشش این شاعر بزرگ در شعر اخلاقی و عرفانی  گفت: صائب تبریزی برای اصفهان افتخار بزرگی است. وی برترین شاعر عصر صفویه و بنیان گذار سبک هندی در اصفهان است.

   مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به تعدد ابیات و غنای شعری این شاعر گرانسنگ تصریح کرد: صائب تبریزی از نگاه مقام معظم رهبری در حوزه غزلسرایی پس از خواجه حافظ شیرازی و در حوزه تعدد و تکثر ابیات پس از رودکی،پدر شعر فارسی، در جایگاه دوم ایستاده است.

  وی با تاکید بر اینکه یکی از خصوصیات زیبایی که خداوند به نبی مکرم اسلام عطا کرده است و از آن با منت یاد می کند شرح صدر است افزود: تقاضای من از همه سروران در این حوزه شرح صدر است.در شعر عرصه های مختلفی وجود دارد که می تواند انسان را به کمال مطلوب رهنمون سازد و این ممکن نیست مگر آن که در شعر، نفس الهی وجود داشته باشد.اگر عواطف و احساسات الهی شاعر در شعر جریان یابد پذیرفتگی اجتماعی هم ایجاد می شود.

  حبیب رضا ارزانی با بیان اینکه در معماری گنبد تعدد و تکثر در قاعده گنبد در اوج به یک نقطه می رسد گفت: اوج این تعدد و تکثر در هنر، همان نگاه الهی هنرمند است.

  این همایش با حضور استاندار اصفهان زرگرپور و با شعرخوانی صحت اصفهانی،شفای اصفهانی،خسرو احتشامی و شهیر اصفهانی در شامگاه دیشب دهم تیرماه در جوار آرامگاه صائب تبریزی برگزار شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :