شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 76806
  تاریخ انتشار : 19 خرداد 1394 20:4
  تعداد بازدید : 1463

  دیدگاه امام خمینی(ره) به مقوله فرهنگ مبتنی بر دین فرهنگ ساز است

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: دیدگاه امام خمینی(ره) به مقوله فرهنگ مبتنی بر دین فرهنگ ساز است.
   به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان،حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی با اشاره به نقش امام خمینی(ره) و دیدگاه ایشان به حوزه فرهنگ و هنر اظهار کرد: دیدگاه امام خمینی(ره) به مقوله فرهنگ را از سه منظر می توان بررسی کرد که یک مورد آن این است که دین را ناشی از فرهنگ بدانیم ،یک نگاه که دین یک عرصه جدا و فرهنگ هم یک عرصه جداگانه بدانیم.

  وی افزود: نگاه امام(ره) و رهبری مبتنی بر دین فرهنگ ساز است و این در حالی است که دین دایره وسیعی دارد و ما فرهنگ دینی داریم که معتقد هستیم همه مولفه های فرهنگی از دین ناشی می شود.

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: دیدگاه رهبری و امام(ره) این است که فرهنگ از دل دین برخواسته است اما در این بین نگاه دیدگاه تنگ نظرانه، محدود و نیز نگاه جزم گرایانه هم وجود دارد که مخالف دیدگاه امام (ره) است.

  وی ادامه داد: نگاه عالمان دینی همانند دیدگاه امام(ره) بر پایه دین فرهنگ ساز است که در این عرصه باید با علم شناخت به دین و آموزه دینی فرهنگ اصیل را استخراج کرد.

  ارزانی با اشاره به دیدگاه امام(ره) در مورد فرهنگ گفت: فرهنگ اصیل ایرانی مغلوب زمان نمی شود و در فتاوای امام(ره) پویایی وجود دارد اما استخراج مولفه های فرهنگ و عالم به زمان بسیار مهم است که البته مشکلات از همین جا ناشی می شود.

  وی با بیان اینکه فرهنگی ناب فرهنگی است که از قرآن،سنت و منویات دینی استخراج شده باشد، تاکید کرد: در حوزه فرهنگ و هنر هم دیدگاه امام(ره) و هم رهبری فرهنگ مقدم بر اقتصاد و سیاست است و این دو بزرگوار معتقد هستند اگر فرهنگ جامعه اصلاح شود دیگر امور اصلاح می شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :