شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 75846
  تاریخ انتشار : 14 خرداد 1394 0:8
  تعداد مشاهدات : 1083

  اندیشه های امام خمینی(ره) در تمامی ابعاد باید تبیین شود

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: نباید این طور فکر کنیم که تمام دنیا اندیشه های امام خمینی(ره) را می شناسند ولی باید اعتراف کرد که در دنیا اندیشمندان بسیاری هستند که این مدل از حکومت و اندیشه های ایشان را می شناسند.
  به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی در نشست های تخصصی اندیشه های امام خمینی(ره) با موضوع امام خمینی(ره) در عرصه بین الملل اظهار داشت: در درجه نخست باید توجه داشت که چند نوع عرصه حاکمیتی در دنیا وجود دارد، یک نوع آن پادشاهی بوده که در قبل از انقلاب اسلامی در کشورمان نیز همانند برخی کشورهای عربی حاکم بوده است.
  وی با اشاره به اینکه حکومت پادشاهی شامل مشروط و مطلق است، افزود: پادشاهان در کشورهای مختلف با ازدواج های متعدد به دنبال فرزند پسر بوده تا مبادا حکومت پادشاهی از خانواده هایشان خارج شود.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه مدل اشراف سالاری نیز یکی از مدل های حاکمیتی در دنیا است، تصریح کرد: براساس این مدل عده ای از نخبگان بر جامعه حکومت کرده و معتقدند که مردم نمی دانند و نمی توانند بر جامعه حکموت کنند.
  وی خاطرنشان کرد: زر سالاری نیز یکی از زیر مجموعه های مدل اشراف سالاری بوده و این قشر با پول بر مردم حکومت می کنند، در برخی موارد نیز ارتش سالاران که جزئی از مدل اشراف سالاری بوده بر جامعه حکومت کرده و کودتاها در کشورهای مختلف نمونه بارز این مدل حاکمیتی است.
  حجت الاسلام ارزانی بیان کرد: مدل دموکراسی که حاکمیت مردم بر مردم بوده نوعی دیگر در مدل حاکمیتی در دنیا است، مدل تئوکراسی که حاکمیت خدا و در حقیقت دینی بوده و دین بر جامعه حکومت می کند که هر دینی می تواند باشد.
  وی با اشاره به اینکه در کمتر از 50 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، انتخابات در کشور برگزار شد، افزود: 22 بهمن سال 57 انقلاب اسلامی پیروز شد و در 12 فروردین 58 یعنی 50 روز بعد انتخابات برگزار و بیش از 98.2 درصد آرا به جمهوری اسلامی رای دادند، در اینجا نه فقط یک قشر خاص بلکه همه اقشار مردم رای داده و این بخش به معنی دموکراسی است.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: برخی در آن زمان حکومت اسلامی را خواستار بودند و برخی جمهوری اسلامی، اما امام خمینی(ره) گفتند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر، جمهوری یعنی تمام مردم و اسلامی به معنی این بوده که براساس این مدل باید حکومت انجام شود.
  وی افزود: ما معتقدیم که در شیوه اداره حکومت، دموکراسی بوده که مدل امام خمینی(ره) بوده و در ایدئولوژی، حاکم اسلام است و این دو برخلاف نظر برخی افراد این 2 موضوع هیچ گونه پارادوکسی با هم ندارند.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: بنابراین شیوه اداره حکومت توسط مردم انتخاب شده و انتخابات مجلس شورای اسلامی، خبرگان، ریاست جمهوری و غیره در همین راستا است اما مبانی اصول کلی آن اسلامی بوده و این به معنی جمهوری اسلامی است.
  حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی شامل هیچ کدام از مدل های حکومتی نمی شود، افزود: جمهوری اسلامی توسط امام خمینی(ره) اجرایی شده و اگر خواستار پیاده کردن اسلام هستیم باید تمام مردم این موضوع را بخواهند که اتفاق بیافتد که در جمهوری اسلامی این اتفاق افتاد.
  وی پیرامون حاکمیت دین تصریح کرد: حاکمیت دین با حاکمیت کلیسایی در اروپا که منسوخ شده کاملا متفاوت بوده و این دوره هزار ساله حاکمیت دین بدون مردم بوده ولی جمهوری اسلامی، حاکمیت دین با مردم است، خود غربی ها از این دوره هزار ساله به عنوان تاریخ سیاه زمان خود یاد می کنند ولی مردم کشورمان دوره 36 ساله انقلاب اسلامی را دوره ای درخشان در حکومت کشورمان می دانند.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به سفر خود در ماه مبارک رمضان به کشور سریلانکا خاطرنشان کرد: در این سفر یک جوانی هنگام ارائه مقاله خود بیان کرد که اگر می خواهیم موفق باشیم باید همانند جمهوری اسلامی ایران عمل کنیم، سپس بنده از ایشان پرسیدم که چرا این کار را عملی نمی کنید که در جواب گفت به 2 دلیل، یکی رهبری به رهبری امام خمینی(ره) نداریم و دیگری مانند کشور ایران تمام مردم در صحنه حضور پیدا نمی کنند.
  وی تصریح کرد: نباید این طور فکر کنیم که تمام دنیا اندیشه های امام خمینی(ره) را می شناسند ولی باید اعتراف کرد که در دنیا اندیشمندان و افراد بسیاری هستند که این مدل از حکومت و اندیشه های ایشان را به خوبی شناخته و آن را موفق می دانند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :