شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 38628
  تاریخ انتشار : 30 آبان 1392 11:27
  تعداد مشاهدات : 959

  حجت‌ الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی:

  به اصفهان باید به عنوان یک ظرفیت ملی و بین المللی نگریسته شود

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی گفت: اصفهان هم در پیشینه تاریخی خود و هم در وضعیت کنونی در زمینه های گوناگون دارای ظرفیت های ملی و بین المللی فراوانی است که می تواند به عنوان موتور محرک توسعه کشور در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و گردشگری مد نظر قرار گیرد.


  رییس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به لزوم استفاده بخش‌های گوناکون کشور از برخورداری‌ها و داشته‌های خود بر مبنای آمایش سرزمینی افزود: اصفهان شایستگی دارد بر پایه داشته‌های بالفعل و منابع عظیم انسانی، طبیعی، فرهنگی و تاریخی خود پیشتاز توسعه کشور باشد و با عرضه توانایی‌های خویش به تکمیل پازل توسعه کشور سرعت بخشد.

  وی نگاه کل‌نگر و جامع به توسعه را مبنای برنامه‌ریزی صحیح دانست و گفت: نباید با تنگ‌نظری و کوته‌نگری مانعی در این مسیر ایجاد کرد. 

  این فعال سیاسی اجتماعی نگرش نامتوازن به توسعه را به معنای هدررفت منابع دانست و افزود: ابعاد زندگی مانند اعضای بدن یک کل به هم پیوسته و مرتبط است و نمی‌توان یکی را فدای دیگری کرد. توجه بیش از حد به توسعه کالبدی و فیزیکی جامعه و غفلت از ابعاد درونی‌تر آن، کیفیت زندگی را پایین می‌آورد و به سرزندگی و نشاط اجتماعی آسیب می‌رساند. بر همین اساس، در برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری توسعه باید تمام جوانب و ابعاد به ویژه لایه‌های درونی‌تر که غالبا فرهنگی است مورد توجه واقع شود.
   
  دکتر ارزانی با نقد رویکرد گذشته گفت: برنامه‌محوری در مدیریت کل‌نگر و جامع یک اصل است و نباید به هیچ بهانه‌ای مغفول واقع شود. این در حالی است که در رویکرد قبلی به این اصل کم‌توجهی شد. وی در همین زمینه افزود: اکنون فرصت مناسبی است که بر پایه وضعیت فعلی اصفهان سنجیده شود که آیا مجموعه استان در هشت سال گذشته در مقایسه با کل کشور و نسبت به توانایی‌هایش پیشرفت داشته یا خیر. ایشان گفت: آمار و اطلاعات حاکی از آن است که با وجود تلاش مدیران قبلی در این مورد سهم و نقش استان رعایت نشده و باید توضیح خواست که چرا چنین شده است. ایشان دلیل اصلی این مسئله را نبود برنامه‌ جامع توسعه استان دانست و گفت: موضوع نادیده گرفتن تلاش مدیران نیست، بلکه اصل مسئله توجه به نسبت معقول بین توانایی و ظرفیت استان با کارهای انجام شده است. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :